:: Produkty

eSPOT

Co to jest i dla kogo?

pasekSPOT_maly.png, 10 kB

eSPOT jest elektroniczną platformą obrotu przeznaczoną dla skonsolidowanych grup zakładów energetycznych. Jej zastosowanie pozwala zminimalizować niezbilansowanie grupy i zmaksymalizować wolumen obrotu oraz umożliwia wygodne i sprawne zawieranie transakcji na rynku SPOT. Celem platformy eSPOT jest tworzenie łatwych i pewnych w eksploatacji mechanizmów tak, aby jak najmniejszy wolumen był bilansowany poza grupą, w stosunku do mechanizmów bardziej kosztownych, jak Giełda Energii czy ostatecznie Rynek Bilansujący. Platforma ta umożliwia także handel z podmiotami spoza grupy konsolidacyjnej. Dzięki temu poszczególne zakłady energetyczne, a docelowo powstałe w ich miejsce organizacje mogą optymalizować swoje zakupy i sprzedaż energii.

portfel_maly.png, 15 kB

Platforma eSPOT jest w całości zbudowana w technologii Java. Dzięki temu znakomicie uproszczona jest instalacja oprogramowania i wdrożenie rozwiązania. W praktyce wystarcza serwer, gdyż końcówki klienckie są instalowane bezpośrednio z serwera WWW (w technologii Java Web Start). Dzięki temu możliwe jest stopniowe dołączanie do systemu kolejnych podmiotów grupy konsolidacyjnej bez konieczności robienia jakichkolwiek zmian organizacyjnych czy informatycznych. Jednocześnie ograniczane zostały koszty wdrożenia rozwiązania, gdyż nie tylko uproszczona została procedura instalacyjna, ale jednolity, standardowy interfejs czyni zbędnym długie, intensywne szkolenie. Ponadto, dzięki technologii Java Web Start prace administracyjne zostały zmniejszone do minimum. Moduły klienckie aplikacji nie tylko instalują się automatycznie, ale również automatycznie są aktualizowane, gdy tylko pojawi się ich nowsza wersja na serwerze.

Zaproponowane rozwiązanie wprowadza od razu w grupie mechanizm integracji informacji. Wszystkie podmioty mają dostęp do wspólnych, uzgodnionych zasobów.

Platforma eSPOT ma możliwość pełnej integracji z innymi systemami obsługującymi obrót, dzięki czemu wszelkie transakcje są przekazywane automatycznie. Możliwe jest także automatyczne przekazywanie na platformę informacji o niezbilansowaniu.

Zastosowanie systemu

Podstawowym założeniem obowiązującym w platformie eSPOT jest konieczność zapewnienia jak największego wolumenu obrotu i umożliwienie wygodnego, sprawnego zawierania transakcji. Temu założeniu podporządkowano większość elementów systemu.

okno_transakcje_maly.png, 13 kB

Aby zapewnić maksymalną płynność handlu, transakcje dotyczą zawsze pojedynczych godzin doby. W ten sposób unika się blokowania transakcji przez tworzenie z nich całych pakietów. Aby jednak ułatwić użytkowanie platformy, możliwe jest operowanie przez użytkowników całymi pasmami godzin, natomiast system sam rozbija te pasma na poszczególne godziny. System sam dba o usuwanie z takiego pasma tych godzin, na które zostały już zawarte transakcje.

System automatycznie dobiera pasujące do siebie oferty. Zgodnie z założeniem maksymalizacji obrotu algorytm działa tak, aby przy zachowaniu zadanych warunków (cena) jak najlepiej zbilansować handlujące energią strony. Oferty zawsze dobierane są od najkorzystniejszych do najmniej korzystnych, ale jeszcze spełniających zadane warunki. W przypadku, gdy kryteria spełnia kilka ofert równoważnych, dokonywane są redukcje tych ofert, algorytmami pozwalającymi na jak najlepsze dopasowanie ofert (np. wyliczanie średniej ważonej).

Duży nacisk położono na ergonomię systemu: zastosowanie wygodnego w użyciu aktywnego paska czyni pracę wyjątkowo komfortową. Dzięki temu paskowi w trybie on-line widoczne są wszystkie najkorzystniejsze oferty i w każdej chwili istnieje możliwość przejścia do szerszych informacji o aktualnych ofertach.

przeglad_ofert_sprzedazy_maly.png, 13 kB

Jeśli użytkownik wykonuje w danej chwili transakcję, inne jego oferty są chwilowo blokowane, dzięki czemu nigdy nie dojdzie do sytuacji, że niedokontraktowanie w sposób niekontrolowany zmieni się w przekontraktowanie. Użytkownicy do swojej dyspozycji mają nie tylko własne oferty (portfel) oraz inne wystawione oferty, ale również statystyczne informacje o sesji.

Korzyści

  • Zwiększenie liczby zawieranych kontraktów w krytycznym okresie przed zamknięciem sesji giełdy.
  • Możliwość minimalizacji niezbilansowania Grupy oraz maksymalizacji wolumenu obrotu.
  • Możliwość bardziej elastycznego zarządzania portfelem kontraktów.
  • Minimalizacja kosztów obrotu energią poza grupą.
  • Ułatwia zapewnienie zbliżania cen do faktycznie ponoszonych kosztów.
  • Realizowany jest komfortowy obrót energią w ramach grupy bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, takich jak np. prowizje GE.
  • Wahania indeksów giełdowych mają mniejszy wpływ na transakcje wewnątrz Grupy.
  • Możliwy jest handel wewnątrz jak i na zewnątrz grupy konsolidacyjnej.
  • Obsługa transakcji na rynku SPOT jest łatwa i ergonomiczna.
  • Zawieranie transakcji SPOT-owych jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej..




O firmie | Produkty | Usługi | Publikacje | Referencje | Kontakt